Schemat i materiał na adaptację poddasza w starym domu

Udostępnij

Materiały niezbędne do adaptacji poddasza w starym domu będą zależały od kilku współczynników. Przede wszystkim ciężar elementów, szerokość, a także wytrzymałość na ściskanie. W pierwszej kolejności wykonuje się murowane ścianki kolankowe i szczytowe, potem wieńce na ściany kolankowe i na sam koniec nadbudowanie ścian.

Jak podnieść poddasze?

Na podniesienie poddasza, wykorzystuje się materiał przeważnie taki, jak był w niższej kondygnacji lub podobnej wielkości i ciężkości, ale nigdy nie większy i nie cięższy. Jest to rozwiązanie bardzo dobre, ponieważ nie zmieniamy w ten sposób stabilności ścian i fundamentów. Gdy murujemy ściany, warto je co jakiś fragment wzmocnić metalowymi lub żelbetonowymi słupkami. Zaś w wieńcu, można wywiercić otwory i wypełnić je żywicą montażową. Na sam koniec można do niej wkleić pionowe krótkie pręty.

Wieniec na ściankach kolankowych jest także ważna, ponieważ na niej opiera się cała więźb dachowa. Można i też w ten sposób wykonać pracę. Najczęściej wykonuje się i taki polecam, jest to wieniec żelbetonowy. Często decydujemy się na podwyższenie poddasza po istniejących już ścianek kolankowych. Wtedy zyskamy większą przestrzeń na poddaszu bez większych zmian konstrukcyjnych. Musimy jednak pamiętać, że takie ścianki mogę nie wytrzymać zbyt długo. Lepiej jednak jest je odnowić i wzmocnić.

Nadbudowa ścian jest najważniejszym elementem Wykonuje się to na samym końcu, ale przed podjęciem decyzji, czy stawiamy mur dalej na istniejącym – podjąć należy po analizie.

Analiza stawiania muru

Taka analiza powinna zawierać odpowiedzi na pytania:

- czy ta ścianka jest stabilna?

- czy nie jest zgrzybiała?

- czy mamy materiał takiej samej ciężkości lub trochę lżejszy niż główny, aby utrzymał całość?

Jeżeli odpowiedzi będą pozytywne, to możemy zacząć nadbudowę na istniejącej ściance, jeżeli jednak nie to warto wykonać ją od nowa. Najczęściej wykonuje się wzmocnienia na starej części i dobudowuje nową warstwę dla lepszej stabilności. Ale ta decyzja powinna być podejmowana indywidualnie.

Można także remontować i wykonywać poddasze na starym domu wedle ścian szkieletowych. Tak naprawdę są bardzo lekkie i nie potrzebują dużej ilości prac. Konstrukcja cała opiera się na słupkach drewnianych lub metalowych. Do tego dochodzi potem tylko elementy takie jak: folia izolacyjna, materiały ocieplane i obustronne okładziny. Należy jednak pamiętać, że przy takiej konstrukcji od razu należy pomyśleć o więźbie dachowej, aby dobrze współgrała z murami ścian.

 

Merytorycznym partnerem artykułu jest sklep z wyrobami ze stali nierdzewnej stainlesseurope.pl