Jak szafa narożna może być przydatna i funkcjonalna

Udostępnij

Do czego służy szafa narożna? Odpowiedzi będą tak różnorodne jak potrzeby przechowywania rozmaitych przedmiotów w jednym miejscu przez każdego z nas. Mamy wszyscy przeważnie ten problem, że ogrom rzeczy zgromadzonych w mieszkaniu poszukuje swojego miejsca. I nie chodzi tylko o drobiazgi, drobne przedmioty, które byłoby dobrze gdzieś pochować. Chodzi także o ubrania, zewnętrzne sezonowe, np. kurtki, płaszcze. Oczywiście pomysłów na zagospodarowanie szafy narożnikowej jest mnóstwo. Nie ograniczamy się tutaj w żaden sposób do przedmiotów powszechnie stosowanych w świecie osób dorosłych. Szafy rogowe to bardzo dobry pomysł by to naszym dzieciom, nastolatkom dać ich przestrzeń na realizacje pomysłów umieszczenia rzeczy w ich życiu ważnych. Bohaterem tych wszystkich śmiałych planów jest szafa narożnikowa, która dumnie stoi w kącie i na pewno dobrze ją mieć. Dlaczego? Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.

Na pewno najważniejszą cechą jest jej funkcjonalność i mamy tu na myśli dwie sprawy. Po pierwsze niewielka ilość powierzchni jaką szafa narożna potrzebuje a co za tym idzie relacja objętości rzeczy jaką możemy w niej schować do powierzchni jaką zajmuje jest niebywale korzystna. Druga cecha, dzięki której jest to mebel bardzo funkcjonalny, to odpowiednio zaprojektowane wnętrze, które jest kombinacją półek, wieszaków i przestrzeni swobodnej. Warto przed zakupem zastanowić się nad przyszłym użytkowaniem tego mebla aby z palety możliwości oferowanych przez producenta wybrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie.


Jeśli chodzi o design, producenci proponują różne zestawienia kolorystyczne i formy projektu. Można je podzielić na kilka podstawowych grup. Szafy proste, klasyczne. W barwach imitujących drewno lub też w kolorystyce stonowanej nawiązującej do marmuru. Mamy tutaj także meble, które wykonano w odcieniach szarości, z dominantą ciemniejszych kolorów. Wiele szaf proponowanych przez projektantów posiada lustro. Oczywiście idealne do sypialni. Lecz nie tylko. Wbudowane w szafie lustro optycznie powiększy nam wnętrze w którym postawimy szafę.

Szafy narożne do zagospodarowania każdego kąta w domu

W prostych, klasycznych szafach mamy do wyboru wiele kombinacji deseni, począwszy od pionowych, równoległych form kolorystycznych, przez kombinację formy z lustrem, na szachownicy kończąc, co też jest ciekawym rozwiązaniem. Kolejną grupą projektów są te, w których szafy narożne swój klasyczny wzór delikatnie wzbogacają subtelną barwą. Są to kolory przeważnie delikatne. Ale też barwy ciepłe, pastelowe. Nietrudno sobie wyobrazić kombinację dajmy na to delikatnego morskiego elementu formy z odpowiednio dobranym kolorem ściany. Możemy tutaj bawić się dowoli. Ciepły pomarańcz wpisany delikatnie w szafę z kompozycją tapety przywołującej na myśl letnie pejzaże. Brzmi nieźle, prawda? Naturalnie każdy znajdzie coś dla siebie i droga w kolejnych etapach aranżowania wnętrza w towarzystwie szafy rogowej może mieć charakter bardziej stonowany i harmonijny ale możemy pójść nieco dalej ale o tym za chwilę.


Wydaje się, że kąt to takie miejsce jakby na bocznym torze, a przez to może mniej potrzebne, mniej użyteczne. Nie ulegajmy temu złudzeniu. Właśnie kąt jest miejscem gdzie szafy narożnikowe mogą w pełni pokazać na co je stać. Nie ma to znaczenia czy mówimy o pomieszczeniu bardziej osobistym jak sypialnia czy też o charakterze reprezentacyjnym jak salon czy pokój dzienny. Taka szafa prezentuje się bardzo dobrze w każdym miejscu. A mówiąc ściślej w każdym kącie. Jeśli do tej pory nasze myślenie o kącie jako miejscu nudnym dominowało w naszym wyobrażeniu pora pożegnać się z tym stereotypem raz na zawsze.

Funkcjonalnie w każdym kącie domu

Szafy narożnikowe i systemy narożnikowe dedykowane dla nastolatków to prawdziwe bogactwo formy i zastosowań. Naturalnie jeśli jesteśmy młodymi duchem, dlaczego nie wstawić sobie takiego systemu np. do salonu. Możemy w nim umieścić, obok ubrań rzecz jasna, książki, pamiątki, przedmioty, które chcemy wyeksponować lub mieć pod ręką. Tutaj w tych bardziej skomplikowanych systemach powierzchnia kąta pomieszczenia, w którym go wstawimy jest wykorzystana do maksimum. Mamy tu dostępne półki wewnątrz i na zewnątrz. Jest miejsce i na walizkę podróżną i na sprzęt sportowy. Na zewnątrz możemy umieścić głośnik muzyczny. No i oczywiście to wszystko jest we wspaniałej kolorystyce. Obok kombinacji deseni imitujących drewno, z tymi imitującymi marmur, elementami ciepłych barw i luster warto przyjrzeć się szczególnie kombinacją bieli z żywymi kolorami. Są świetnym połączeniem harmonii, oczywiście rozjaśniają ale dodają też charakteru wnętrzu poprzez swój kolorowy detal, który jeszcze bardziej rozwesela wnętrze. Z pewnością poprawia nastrój. Jak widać szafy narożnikowe pozytywnie wpływają też na nasze samopoczucie. Zwłaszcza, gdy wiemy, że udało nam się do niej zmieścić wszystko to co chcieliśmy.


Co przeważnie ogranicza większość z nas przy aranżowaniu mieszkania? Oczywiście jego metraż. Deficyt wolnej przestrzeni jest tak powszechny jak nieograniczone potrzeby posiadania rozmaitych sprzętów na wyposażeniu domu. Luksusem będzie zatem posiadanie takiego zaplecza meblowego, które sprosta przynajmniej po części tym potrzebom.

Intuicyjnie wybieramy estetyczne rozwiązania

Wyposażenie naszych domów i mieszkań oczywiście powinno nam sprzyjać. Dom to miejsce, o które dbamy. O to by był w nim zawsze porządek, by czuć się w nim dobrze. Potrzebujemy otaczać się przedmiotami niezbędnymi do życia na wymarzonym poziomie. Estetyka to jedna z cech, której oczekujemy od rzeczy w naszym mieszkaniu. Szafy rogowe, o których mówimy także nie należą do wyjątku i możemy śmiało oczekiwać od nich by prezentowały się estetycznie. Wybór jest ogromny, więc nie musimy tutaj zgadzać się na pierwszy lepszy projekt. Warto puścić wodze fantazji. Co jeszcze jest ważne przed dokonaniem zakupu szafy narożnikowej? Oczywiście trzeba mieć ustalony wymiar szafy no i generalnie wiedzieć do jakich celów ma nam służyć.

Czy będzie to szafa do sypialni, pokoju dziennego, salonu, pokoju nastolatka. Producenci oferują szafy o charakterze uniwersalnym jednak warto przyjrzeć się dobrze naszym planom aranżacyjnym by być w pełni zadowolonym z nabytego mebla. Odpowiednia ilość drążków, na odpowiedniej wysokości. Co jest też ważne w przypadku zakupu szafy rogowej dla nastolatka. Ilość i rodzaje półek, bo zastosowań może być naprawdę bardzo wiele. Gdy już orientacyjnie wiemy do czego szafa będzie nam służyć nie rezygnujmy z wymarzonego designu. Jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie lub dla swoich bliskich. Piękna szafa dla każdego.
Szafy narożne i ich projekty ciągle ewoluują. Ogólna koncepcja tego niezastąpionego mebla pozostaje taka sama, jednak pomysły producentów i projektantów ciągle pozytywnie zaskakują. Począwszy od skromnych i prostych szaf aż po wszechstronne systemy narożnikowe mebel ten jest z pewnością wart polecenia, a w dłuższej eksploatacji spełni swoją rolę ku zadowoleniu użytkowników.