Jak wybrać odpowiedniego dekarza?

Udostępnij

Wybór odpowiedniego dekarza nie jest prosty. Popyt na ich usługi jest naprawdę spory, a trudno trafić na naprawdę dobrego specjalistę z terminami, a jednocześnie z naprawdę przystępnymi cenami. Jeżeli jednak planujemy wymianę dachu, jego naprawę czy wymianę samego pokrycia dachowego, usługi dekarskie będą nam niezwykle potrzebne.

Sam dach jest jednym z najważniejszych elementów całego domu, dlatego warto pamiętać, że na samym dachu, na materiałach, z których jest on wykonany, ale również na samym dekarzu niekoniecznie warto oszczędzać. Słaby fachowiec czy niskiej jakości materiał to proszenie się o kłopoty i dodatkowe koszty, które pojawią się znacznie szybciej, niż w przypadku zdecydowania się na pokrycie wysokiej klasy czy odpowiedniego fachowca z wieloletnim doświadczeniem.

Czym zajmuje się dekarz?

Zadaniem dekarza jest albo pokrywanie dachu odpowiednim pokryciem, albo jego naprawianie, najczęściej również wiąże się to z naprawą samego pokrycia. Do pokrywania dachów najczęściej używa się dachówek, blachodachówek, blachy (trapezowej) czy gontu. Niezależnie jednak od wybranego materiału, dekarz będzie nam niezbędny.

Oczywiście sam dach nie jest w 100% wykonywane przez samego dekarza. W początkowej fazie prac, gdy powstaje konstrukcja dachowa, nie jest nam potrzebny dekarz, a cieśla. Dopiero po ukończeni pracy przez niego, właśnie dekarz przejmie po nim obowiązek wykonania dalszej części prac. Będzie należało do nich głównie położenie odpowiedniego pokrycia na dach, ale również odpowiednia jego izolacja, najczyściej również dekarz będzie zajmował się zakładaniem rynien.

Kliknij i znajdź dekarza w Warszawie → https://building-companion.pl/dekarstwo/warszawa--mazowieckie

Jak wybrać odpowiedniego dekarza?

Jeżeli poszukujemy odpowiedniej firmy dekarskiej, przede wszystkim powinna być ona zarejestrowana. Dzięki temu z jednej strony możemy podpisać odpowiednią umowę z taką firmą, z drugiej – będzie ona odpowiedzialna z pracę, którą wykonuje, a w razie problemów, będzie chronić nas właśnie podpisana umowa – to właśnie ona będzie potrzebna w momencie, gdy np. prace zostaną niewłaściwe wykonane.

Warto zwracać uwagę na portfolio prac konkretnych firm czy konkretnych specjalistów. Często mogą się one pochwalić wieloma wykonanymi do tej pory zleceniami – ich uwiecznienie jest naprawdę proste, dlatego też wiele osób i firm to robi. Jeżeli dana firma nie ma portfolio, może to wzbudzić nasze wątpliwości. Należy pamiętać, że firma świadomie umieści w portfolio najlepsze swoje realizacje, jeżeli więc one nas nie przekonują – cóż, w takim przypadku nie należy oczekiwać, że w naszym przypadku jakość prac będzie lepsza. Będzie maksymalnie taka sama, ale może okazać się również znacznie gorsza.

Kliknij i znajdź dekarza w Poznaniu → https://building-companion.pl/dekarstwo/poznan--61-001

Oczywiście kluczem do sukcesu są odpowiedni pracownicy, z wiedzą i doświadczeniem. Często ciężko jednak zweryfikować ich podczas poszukiwania odpowiedniej firmy, dlatego w praktyce najlepiej poszukiwać rekomendacji, jednak nie w internecie, a u osób nam bliskich. W internecie jest ogrom opinii, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo wiele z nich jest kupionych i nieprawdziwych. Często ciężko odróżnić je od tych prawdziwych, dlatego tak ważne jest poszukiwanie rekomendacji u osób nam bliskich – warto popytać, czy ktoś nie zna dobrego dekarza lub firmy dekarskiej. Dachów nie wykonuje i nie naprawia się często, jeżeli jednak ktoś z naszych bliskich budował w dom w ostatnim czasie, na pewno potrzebował usług dekarza.

Na koniec nie warto zwracać tak dużej uwagi na cenę – wcale nie musi być ona bardzo niska. Niska cena często związana jest z brakiem umowy i nielegalnie działająca firmą, z niską jakością świadczonych usług, z niską jakością materiałów. Jeżeli więc oczekujemy wykonania pracy naprawdę dokładnie, nie możemy oczekiwać, że uda się to zrobić w niskiej cenie. Pamiętać należy jednak, że wysoka cena to nie gwarancja wysokiej jakość usług - wiele firm może oczekiwać dużych kwot, po czym wykonywać swoją pracę nieodpowiednio – takich specjalistów należy zdecydowanie unikać.