Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie - fachowe doradztwo to podstawa

Udostępnij

Dobrze zagospodarowany teren zielony wokół nieruchomości nie tylko wpływa na komfort życia i samopoczucie jej mieszkańców, ale ma też wpływ na jej wartość. W Europie Zachodniej wypielęgnowana zieleń podnosi cenę za metr kwadratowy o co najmniej kilkadziesiąt euro. W Polsce nie prowadzono dotychczas takich badań, ale wystarczy przyjrzeć się, z jakimi zarzutami najczęściej spotykają się developerzy budujący nowe osiedla. Klienci narzekają na „betonową pustynię” i „rachityczne drzewka”. A za najbardziej prestiżowe uchodzą te dzielnice, gdzie nie brakuje starej zieleni utrzymanej w znakomitej kondycji.

Dlatego właściciel nieruchomości powinien zadbać o to, by jej teren był jak najbardziej zielony, ale też dobrze zaprojektowany i urozmaicony. Warto wydzielić strefy, w których zieleń będzie pełniła funkcję dekoracyjną, ale też takie, gdzie będzie np. dawała przyjemny cień wokół ławek służących do wypoczynku. Odpowiednio zaprojektowany powinien być też teren zielony przeznaczony dla dzieci. Warto też pamiętać o zmienności sezonowej i tak dobrać rośliny, by teren wokół nieruchomości jak najatrakcyjniej prezentował się przez cały rok – stąd dobrym pomysłem jest mieszanie drzew liściastych, dających malownicze efekty jesienią z drzewami iglastymi, których ośnieżona zieleń tworzy magiczny klimat zima.
Jednak dobry projekt to nie wszystko. Zieleń wymaga też troskliwej i odpowiednio dobranej pielęgnacji przez cały rok. Warto to ważne zadani zlecić fachowcom, którzy znają się na pielęgnacji ogrodów i widzą, jak dbać o zieleń wokół nieruchomości, by przez cały rok pięknie się prezentowała.

W Warszawie tego typu usługi oferuje firma NAWIGATOR Sodo & Sokół, która funkcjonuje na rynku od 2000 roku. Pakiet pielęgnacji zieleni jest jedną z usług dostępnych w ramach szerokiego wachlarza propozycji dla właścicieli nieruchomości: firma oferuje kompleksowe administrowanie i zarządzanie, a także prace porządkowe. Wysoko wykwalifikowani pracownicy nie tylko dbają o bieżący porządek w ogrodzie i czystość terenów zielonych, dzięki wykonywanym wedle harmonogramu pracom porządkowym. Do ich zadań należą tez przycinanie i formowanie żywopłotów, oraz zabezpieczanie roślin przez szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki swojej dużej wiedzy i doświadczeniu mogą też udzielać porad w zakresie zakładania i projektowania ogrodów, tak by teren zielony wokół nieruchomości był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Pracownicy zajmują się też zakładaniem oraz pielęgnowaniem oczek wodnych.