Wiosenne prace porządkowe w ogrodzie - o czym należy pamiętać?

Udostępnij

Wiosna to jeden z najbardziej wymagających i pracowitych sezonów w życiu każdego ogrodnika. Kiedy zima powoli odchodzi w niepamięć, a mrozy puszczają, czas przygotować ogród do kolejnego sezonu. Jakie prace porządkowe są w tym sezonie najważniejsze?

Jeśli temperatury już na to pozwalają, na początek trzeba zdjąć osłony z bylin, a także z roślin zimozielonych, jeśli były chronione przed mrozami na przykład parawanami z włókniny. Początek wiosny to czas, gdy roślinność powinna już moc odetchnąć i wystawić się na działanie słońca. Bardzo ważnym elementem prac porządkowych jest też staranne uprzątnięcie zalegającego śniegu, lodu i błota. Ma to walor nie tylko estetyczny, ale też praktyczny – rabaty trzeba uporządkować i oczyścić przed rozpoczęciem nasadzeń i zasiewów na nowy sezon. 

Jeśli na terenie zielonym znajdują się drzewa liściaste, także one wiosną wymagają większej uwagi. To czas, gdy trzeba usunąć uschnięte gałęzie i konary, które zostały uszkodzone przez wiatr lub zalegający śnieg. Warto też przyciąć gałęzie, jeśli są zbyt gęste i krzyżujące się. To prosty zabieg, który ożywia drzewo i stymuluje jego wegetację. Podobnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają krzewy. Dzięki usunięciu suchych i uszkodzonych części poprawimy dopływ światła słonecznego, co zaowocuje dużą liczbą nowych i zdrowych pędów. 

Równie ważną praca porządkową w sezonie wiosennym jest staranne zagrabienie trawników po zimie. Dzięki temu darń będzie odświeżona i pobudzona do wiosennego wzrostu. 

Po wykonaniu podstawowych prac porządkowych można już rozpocząć wysiewanie i nasadzanie nowych roślin zgodnie z ogrodniczym kalendarzem – zaczynając już od początku marca. 

Właściwa pielęgnacja ogrodu wiosną, ale też w innych porach roku to poważne wyzwanie. Wymaga wiedzy i sporego doświadczenia. Dlatego warto powierzyć dbanie o zieleń fachowcom i na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli nieruchomości, którzy wiedzą, że wypielęgnowany i właściwie zaprojektowany teren zielony wokół budynków znacząco podnosi wartość ich inwestycji.

W warszawie usługi kompleksowej pielęgnacji ogrodów, w tym oczywiście wiosennych prac porządkowych świadczy firma NAWIGATOR Sodo & Sokół. To fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Nie tylko wykonują sezonowe prace porządkowe, ale też zajmują się bieżącą pielęgnacją zieleni oraz oczek wodnych. W zakresie ich usług znajduje się także doradztwo dotyczące projektowania ogrodów i doboru roślin tak, by teren zielony był jak najatrakcyjniejszy wizualnie, a przy tym funkcjonalny i stosunkowo łatwy do utrzymania. Warto skorzystać z ich wiedzy i umiejętności by cieszyć się zadbanym terenem zielonym wokół swojej nieruchomości. Lokatorzy z pewnością to docenią.