Sposoby na łączenie rolet i firanek

Udostępnij

Nie każdy jest o tym przekonany od samego początku, istnieje jednak wiele dowodów na to, że odpowiednio dopasowane roleta oraz firanka stanowią niezawodny duet. Takie połączenie jest gwarancją niepowtarzalnego charakteru nie tylko samych okien, ale i całego wnętrza, warto więc zyskać informacje na temat tego, jak zestawiać ze sobą te dwa pozornie dość zróżnicowane rozwiązania. Rolety to uniwersalne osłony okienne, dla których charakterystyczne wydaje się być to, że pasują do niemal każdego wnętrza.

Jak połączyć rolety i firanki?

Z powodzeniem sprawdzają się jako regulator oświetlenia zewnętrznego, a jednocześnie ich obsługa jest intuicyjna. Dzieje się tak zresztą bez względu na to, czy znajdują się one w kasetkach wyposażonych w prowadnice, czy też wolno opadają. Zarówno ich opuszczanie, jak i podnoszenie jest czynnością nieskomplikowaną. Nie da się jednak ukryć, że same rolety wyglądają dość surowo. Już choćby dlatego wskazane jest ich łączenie z firankami, dla których charakterystyczne jest to, że dodają oknom wdzięku i lekkości. Gdy zastanawiamy się nad wyborem najlepszych rolet, nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że współcześnie o największej popularności możemy mówić w kontekście rolet materiałowych. Jeśli decydujemy się na nie, tylko od nas zależy to, czy wybierzemy tkaniny żakardowe, czy też gładkie, przepuszczające światło słoneczne, rozpraszające je, czy też zaciemniające. Problemem nie jest również dopasowanie rolet do naszych upodobań kolorystycznych, gama kolorystyczna materiałów, z których są one wykonane, charakteryzuje się bowiem dużą różnorodnością. W tym momencie warto zresztą pozwolić sobie na odrobinę refleksji, wybierając kolor rolet, dobrze jest bowiem automatycznie pomyśleć o kolorze materiału na firankę. Dzięki temu zwiększy się szansa na to, że komplet będzie nie tylko dobrze dopasowany, ale także miły dla oka. Rolety marszczone z tworzywa mogą być zakupem problematycznym ze względu na nieco mniejszy wybór odcieni. Okazuje się jednak, że również nimi warto się zainteresować, ich czyszczenie jest bowiem bez porównania łatwiejsze niż czyszczenie rolet wykonanych z materiału. Takie przypominające nieco żaluzje marszczone rolety wydają się rozwiązaniem idealnym zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z dość dużymi pomieszczeniami, dla których charakterystyczne jest to, że ich okna wychodzą na stronę o dużym nasłonecznieniu. Gdy dla naszego salonu charakterystyczny jest styl nowoczesny, rozwiązaniem w szczególny sposób zasługującym na zainteresowanie wydają się być delikatne firanki wykonane z tiulu.

Tiulowe firanki z roletami

Charakterystyczne jest dla nich to, że dobrze komponują się z roletami, a osoby, które z nich korzystają, doceniają to, że same kontury okna wyglądają dzięki nim bez porównania łagodniej. Ciekawym rozwiązaniem są rolety utrzymane w tonacji chłodnego różu, jeśli jednak chcemy się na nie zdecydować, powinniśmy mieć świadomość tego, że jest to kolor dość wymagający. Już choćby dlatego najlepiej, jeśli połączymy go z identycznym odcieniem znajdującym się na ścianach oraz z białymi meblami. Oryginalna kolorystyka jest dobrym rozwiązaniem w salonie, warto mieć jednak na uwadze to, że rolety w domowym biurze powinny mieć kolor neutralny tak, aby nie męczył on oczu. Jeśli podobają nam się wzorzyste tkaniny, dobrym rozwiązaniem będą spokojne desenie. Nic nie stoi na przeszkodzie opcji z nadrukiem, powinien być on jednak utrzymany w tonacji zbliżonej do reszty tkaniny.