Ściany dekoracyjne - z czego oprócz farby i płytek?

Udostępnij

Ściany można wykonać z różnych tworzyw. Na naszym rynku jest ich coraz więcej. Należy jedynie pamiętać, aby wykończenie odpowiednio pasowało do wnętrza i było z odpowiedniego materiału.

Z czego można wykonać dekoracje na ścianie?

Ściany można wykonać dekoracyjnie z:

- blachy

- płyty

- boazeria

- naturalny kamień

- konglomeraty kamienia

- mleczna szyba

- corian

- tynk dekoracyjny

- tapeta

Czym charakteryzuje się każdy rodzaj dekoracji ściany?

Blacha – nie wchłania wilgoci i jest odporna na żar. Najczęściej wykorzystuje się blachę ze stali nierdzewnej, ale także z aluminium. Kuchnia wykonana z tego typu jest jednak zimna. Jeżeli zdecydujemy się na blachy, to warto je wybierać o powierzchni satynowej i aluminiowej, ponieważ są najbardziej bezpieczne. Mniejsza widoczność jest palców na niej. Blacha, która ma wytłoczone jakieś fragmenty dekoracyjne, jest trudniejsza do utrzymania czystości, ale jest ładniejsza. Blacha może być wyłożona jedna koło drugiej, lecz zbyt duża część pomieszczenia nią wykończona, wygląda monotonnie. Jest idealna tylko na wykończenia fragmentów wnętrz. Zbyt duża powierzchnia z nich także męczy wzrok. Najbardziej idealna do kuchni lub wokół kominka.

Płyty – dobrze prezentują się w aranżacji płyty wirowe fornirowane i laminowane. Takie panele na ścianę, można kupić już gotowe wraz z systemem mocowania. Montaż ich nie jest trudny, a na pewno szczelny i dokładny. Można także wykończyć ścianę sklejka.

Boazeria – drewno jest ciągle modne w naszych wnętrzach. Wykończenie nawet całych ścian tą metodą jest bardzo ładne i praktyczne. Wnętrze jest o wiele cieplejsze i przebywa się nim o wiele przyjemniej. Należy jednak pamiętać, aby taką boazerię dobrze za konserwować przed puchnięciem z kontaktemmm z wodą lub parą.

Naturalny kamień – jest materiałem bardzo atrakcyjnym i bogatym. Można go użyć na ścianę w postaci małej mozaiki lub w formie płytek o różnych wielkościach. W kuchni najlepiej nadaje się granit, ponieważ nie wchłania tłuszczu. Kamienie zaś o strukturze porowatej np. trawertyn nadaje się najlepiej do wnętrz pokojowych. Marmur odradzamy do wnętrz, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością tłuszczu.

Konglomeraty kamienia – jest tańszym rozwiązaniem niż kamień naturalny a podobny w wyglądzie. W swoim składzie posiadają granit i kwarc, co daje im lepszą trwałość i twardość. Dzięki pigmentom mogą mieć różne odcienie. Najczęściej kupuje się te przypominające granit lub marmur. Materiał ten jest łatwy w utrzymaniu czystości. Są odporne na tłuszcz, plamy czy sok.

Mleczna szyba – jest to rozwiązanie trochę niekonwencjonalne, ale praktyczne. Szyba taka najczęściej jest umieszczana w aluminiową ramkę. Aranżacja z taką szybą dodaje wnętrzu lekkości, a nawet małe wnętrze staje się większe. Szyba jednak jest hartowana i trudno w niej wykonać jakieś otwory, dlatego umieszczenie gniazdek w niej nie będzie możliwe. Nadaje się więc do wnętrz, miejsc bez otworów.

Corian – jest to połączenie materiałów naturalnych, akrylu i pigmentu. Jest bardzo odporny na zanieczyszczenia. Jest materiałem ciepłym i miłym. Idealnie się z niego modeluje, dlatego nie widać łączeń. Wadą jest jednak ich cena, ponieważ jest dosyć wysoka.

Tynk dekoracyjny – ładnie się prezentuje wewnątrz domu. Tyn taki najlepiej wygląda jako akrylowy.

Tapeta – materiał ten może być w różnych postaciach. Najlepsza jest winylowa, ponieważ odporna na wilgoć oraz niepalna. Do każdego typu tapety należy użyć odpowiedniego kleju, aby była ona wytrzymała. Dzięki tapetom możemy uzyskać wiele ciekawych aranżacji pod względem kolorystyki.