Przewodnik kupującego tapety

Udostępnij

Tapety spotykamy w kuchni, salonach, pokojach dziecięcy, korytarzach, a nawet łazienkach. Ogromny ich wybór co do kształtu, kolorystyki czy rodzaju tapet. Nie jedna osoba by mogła się zdziwić, co tak naprawdę możemy zdziałać, wybierając tapetę do naszego wnętrza. Coraz częściej ludzie wybierają tapety do wnętrza.

Jak wybrać odpowiednie tapety do wnętrza?

Najlepiej nakleja się tapety na flizelinie, ponieważ tapetę nakleja się bezpośrednio na ścianę już gotowe pocięte pasy. Najzwyklejsze należy nasączać klejem. Uważać także trzeba przy ich montażu na ścianach, aby nie pobrudzić i nie zerwać. Wydawałoby się, że najłatwiej jest układać tapety pokryte już klejem. Ale nie jest tak! Jednak te tapety trudno się nakleja. Klej bardzo szybko wysycha, trzeba się śpieszyć z jej przyklejeniem. Ale można je kleić tak jak zwykłe tapety bezproblemowo.

Rodzaje tapet i orientacyjna cena

Wyróżniamy następujące rodzaje tapet:

- papierowa: jedno lub dwuwarstwowa gładka powierzchnia. Większa ilość tapet jest nieodporna na wilgoć. Niektóre tapety pokrywane są lakierem lub akrylem. Tapety takie mogą blaknąć pod wpływem światła. Koszt takiej tapety to około 10-15zł/ rolka.

- winylowa: tapeta odporna na wilgoć, zmywanie i szorowanie. Są o wiele trwalsze niż zwykłe. Winylowe tapety dobrze się maluje. Koszt takiej tapety to około 30zł/rolka.

- na fizelinie: tapeta ta jest elastyczna i super maskuje nierówności. Inaczej się ją nanosi i pielęgnuje. Koszt takiej tapety to około: 40zł/rolka

- raufaza: tapeta papierowa, wzmocniona włóknem drzewnym. Można malować przez kilka razy z efektem bardzo dobrym. Tapeta jednak nie jest odporna na wilgoć. Koszt takiej tapety to około 25zł/rolka.

- flokowane: tapetę tą stosuje się specjalną techniką. Takie tapety są bardzo wzorzyste, eleganckie, ale kosztowne. Koszt takiej tapety to około: 260zł/rolka

- tekstylne: efektowne tapety, najczęściej na włóknie. Mogą być z wierzchnią warstwy bawełny, inu, juty, jedwabiu. Koszt takiej tapety to około 170zł/rolka

- z włókna szklanego: mogą być gładkie imitujące wzory. Są odporna na wilgoć. Idealne do kuchni i łazienki. Koszt takiej tapety to około 50zł/rolka.

- fototapety: zdjęcia drukowane na papierze w bardzo efektowny sposób. Koszt takiej fototapety to około 50zł/ rolka. Może być także pokryta specjalną folią. Koszt takiej tapety to koło 140zł/rolka.

- natryskowa: wykonana z naturalnych składników lub mieszanki żywic syntetycznych. Koszt ich to około 50zł/25kg.

Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie odpowiedniego. Dobieraj do swojego wnętrza odpowiedni typ tapety do danego wnętrza. Moim zdaniem warto przed zakupem przeanalizować wszystkie za i przeciw przed zakupem, aby być zadowolonym na długi czas.