Obowiązki zarządcy nieruchomości na wiosnę

Udostępnij

Po okresie zimowym może się wydawać, że zarządca ma znacznie mniej obowiązków na swojej głowie, jednak okazuje się, że musi on dopilnować naprawdę wielu spraw aby uniknąć jakichkolwiek strat czy zaniedbań. Przede wszystkim musi on sprawdzić stan danej nieruchomości.

Kontrola elewacji

Chodzi tutaj na przykład o skontrolowanie stanu elewacji budynku, która w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu w czasie mrozów. Szczególnie gdy zamarza woda czy też wilgoć znajdująca się w ścianach budynku. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zarządca musi zatem dopilnować aby zostały naprawione, a może nawet całkowicie odnowione. Poza tym ważne jest sprawdzenie stanu dachu budynku, które często ulega uszkodzeniu pod naporem śniegu. Występujące w takiej sytuacji przecieki mogą nawet doprowadzić do powstawania grzybów na sufitach mieszkań w górnej części bloku. Jeśli elewacja jest w bardzo złym stanie warto pomyśleć nie tylko o jej odmalowanie, ale może także o termomodernizacji.

Chodniki i drogi dojazdowe

Obecnie dzięki korzystnym regulacjom prawnym zarządcy budynków mogą się starać o dofinansowanie na docieplenie takich budynków. Dzięki temu budynek nie tylko wygląda ładniej, ale również zredukowane zostają koszty jego ogrzewania. Po zimie, zarządca budynku musi zatroszczyć się nie tylko o samą nieruchomość, ale także o to co znajduje się poza nią. Chodzi tutaj przede wszystkim o chodniki i drogi dojazdowe, których nawierzchnia po zimie często pozostawia wiele do życzenia.

Odnowa oznakowań

Oprócz tego niejednokrotnie pod wpływem środków do usuwania lodu i śniegu, z dróg znikają także poziome oznakowania, zatem należy je odmalować. Ważne są również inne elementy, jak rynny czy kanalizacja deszczowa, która mogła ulec zatkaniu w czasie poprzedniej jesieni. Nie bez znaczenia jest również zatroszczenie się o odnowienie ławek, koszy czy lamp znajdujących się przy konkretnym budynku. Poza tym wiosna niesie za sobą obowiązek pielęgnacji terenów zielonych i roślin się tam znajdujących, tak by upiększały one osiedle, a nie straszyły samych mieszkańców jak i gości ich odwiedzających.