Najczęstsze problemy z instalacją wodną w mieszkaniu

Udostępnij

Problemy z instalacją wodną w mieszkaniu są nie tylko bardzo uciążliwe, ale często również dość kosztowne. Jak zatem ich unikać i ewentualnie sobie z nimi poradzić?

Kapiąc kran Problem z ciągle kapiącym kranem jest jednym z najczęstszych, których doświadcza każdy właściciel mieszkania. Niestety nawet coś tak niewinnego może nas sporo kosztować, ponieważ po prostu zwiększa się zużycie wody, a to niesie za sobą dodatkowe opłaty. A w tym przypadku wystarczy tylko wymienić uszczelkę, lub poprosić o to fachowca.

Niesprawna instalacja w bloku

Problemy z całą instalacją w bloku mogą się objawiać na przykład wilgocią w naszej szafce pod zlewem albo grzybem na ścianach. Za uszkodzenia instalacji wodnej w części wspólnej nieruchomości odpowiada administracja i zarządca budynku. Dlatego też, jeśli w naszym mieszkaniu powstaną jakiekolwiek szkody tym spowodowane, mamy prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Awaria u sąsiada

Problemy z instalacją wodną nie muszą wcale wystąpić w naszym mieszkaniu abyśmy odczuli tego skutki. Wystarczy bowiem, że u sąsiada z góry pęknie rura i zaleje jego mieszkanie aby woda zaczęła również kapać w naszym lokalu. W takim przypadku oczywiście natychmiast kontaktujemy się z właścicielem mieszkania aby zatrzymać dalsze przeciekanie wody, a gdy go nie ma dzwonimy na pogotowie wodociągowe. W późniejszym czasie natomiast musimy zadbać o uzyskanie odszkodowania od sąsiada lub od jego frmy ubezpieczeniowej. Jeżeli chodzi o sprawę odszkodowań w przypadku zalania mieszkania specjaliści powołują się na zapisy kodeksu cywilnego.

Nie tylko rury

Oczywiście w przypadku awarii instalacji wodnej zawinić mogą nie tylko same rury, ale również wszelkiego typu urządzenia, które do nich podpinamy. Chodzi tu zatem o pralkę, zmywarkę czy toaletę. Nawet niewielki przeciek w niewidocznym miejscu może skończyć się poważną awarią lub rdzewieniem rur. Aby do tego nie dopuścić należy regularnie kontrolować stan naszej instalacji wodnej, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Jeśli nie możemy sobie samodzielnie poradzić z zatkaną toaletą czy zlewem, powinniśmy w miarę szybko wezwać fachowca, aby woda nie przedostała się do naszych sąsiadów, co może nas sporo kosztować, zarówno pieniędzy jak i nerwów.