Kuchnia w stylu prowansalskim - porady aranżacyjne

Udostępnij

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w atmosferze komfortu, poczuć lekkość otoczenia, wypełnić swoje życie harmonią i spokojem.

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w atmosferze komfortu, poczuć lekkość otoczenia, wypełnić swoje życie harmonią i spokojem.  

Styl prowansalski jest dziś niezwykle popularny, szczególnie wśród ludzi, którzy mają dość przesytu i eleganckiego stylu nowoczesnego czy glamour. Popularność stylu prowansalskiego to swego rodzaju zwrot ku naturze, nawiązanie do tradycji i natury. Żadna inna aranżacja nie wyraża tak dosłownie romantycznej atmosfery wiejskiego życia.  

Może się wydawać, że prowansalski styl aranżacji wnętrz dla miejskich apartamentów jest czymś obcym, ale tak nie jest: jest w stanie przynieść światło, ciepło, przyjemne naturalne odcienie i inspirującą ciszę, których brakuje w mieszkaniach, zlokalizowanych w dużych miastach.  

Styl prowansalski – odrobina historii 

Styl prowansalski, inaczej "French Country" został nazwany na cześć regionu w południowo-wschodniej Francji, gdzie rozpoczął swoją historię. Małe francuskie mieszczaństwo w 17 wieku był w stanie wyposażyć swoje domy w prowincji. Starając się uciec od zgiełku miasta i ścisłej klasyki, zainspirowani świeżością wiejskiego życia i malowniczymi okolicznymi krajobrazami, ludzie zaczęli urządzać swoje domy prosto, ale z charakterystyczną francuską elegancją. Naturalny luz, naturalność, urok starego świata - wszystko to znajduje odzwierciedlenie w atmosferze wnętrza. 

Popularność prowansalskiego stylu aranżacji wnętrz zaczęła szybko rosnąć, zwłaszcza wśród cyganerii: artystów i pisarzy, a w XIX wieku rozpowszechniła się w całej Europie. Obecnie wnętrza mieszkań lub domów w stylu prowansalskim przyciąga uwagę wielu osób swoim komfortem, szczególną energią i atmosferą, skłaniającą do wyciszenia i relaksu. 

Kuchnia w stylu prowansalskim – na czym się skupić? 

Kuchnia w stylu prowansalskim to wcielenie domowego komfortu i ciepła: praktyczne drewniane fasady szafek kuchennych, lekkie zasłony z motywem kwiatowym, garnki i słoiki na przyprawy. Przybory kuchenne i pojemniki w kuchni w stylu prowansji lepiej jest umieścić na otwartych półkach, co doda całości swojskiego klimatu. 

Najczęściej wnętrze kuchni w stylu prowansji wykorzystuje jasne, nieco "wyciszone kolory": odcienie beżu, musztardy, kolory oliwkowe ustawią nastrój. Odcienie niebieskiego, lawendy lub turkusu, tradycyjna biel lub kremowe kolory są często używane do mebli kuchennych. W kuchni w stylu prowansalskim idealnie sprawdzą się również ciemne meble, które nadadzą całości charakteru i niebanalnego klimatu. 

Styl prowansalski możesz z łatwością przemycić również do sypialni - to jasne i pastelowe kolory zarówno dla mebli i materiałów dekoracyjnych, jak i tekstyliów. Ważny jest również dobór tkanin – wybierz naturalne materiały, takie jak: satyna, len, szorstka bawełna i calico.  

Nie zapominaj również o oświetleniu - świetnie sprawdzi się lampa sufitowa albero lub lampa wisząca astro azzardo

Pomimo tego, że styl prowansalski jest "rustykalny", to jednak pewna zmysłowość, wyrafinowanie i elegancja są mu nieodłączne. Drewniane wezgłowie łóżka może być zdobione rzeźbieniami. Meble z litego drewna będą wyglądać na lżejsze, jeśli dodamy do nich baldachim. Styl prowansalski to wiele różnego rodzaju możliwości!