Jesienne prace porządkowe w ogrodzie - jak się do nich przygotować?

Udostępnij

Jesień to wyjątkowo malowniczy czas w ogrodzie. Jeśli tylko jest dobrze zaprojektowany, w tym sezonie wiele roślin rozkwita, a drzewa mienią się wszystkimi kolorami. A jednocześnie z punktu widzenia ogrodnika to czas wzmożonych wysiłków i intensywnych prac porządkowych. Trzeba uprzątnąć ogród po lecie i przygotować go na nadchodząca zimę, jednocześnie nie zaniedbując bieżącej pielęgnacji, by cały czas dobrze się prezentował.

Jakie obowiązki czekają każdego ogrodnika jesienią? Przede wszystkim trzeba zrobić porządek z roślinami jednorocznymi, które mają już za sobą sezon kwitnienia. Po usunięciu resztek roślinności, należy zaaplikować nawóz, który odżywi glebę i przygotuje ją do wiosennych obsadzeń.

Jesienią należy uporządkować także byliny, czyli oczyścić rabaty z chwastów, a także przyciąć i usunąć suche pędy. Warto pozostawić natomiast suche kwiaty i owoce, bo wyglądają one bardzo dekoracyjnie. Należy także usunąć chwasty, które plenią się w pobliżu roślin zimozielonych. Warto też pamiętać, by obficie podlewać roślinność – przed przymrozkami należy jak najlepiej nawodnić glebę, by ułatwić roślinom przetrwanie zimy. Doświadczony ogrodnik umie dopasować częstotliwość i obfitość podlewania do pogody, która jesienią może być bardzo urozmaicona. Niestety, może też zaskoczyć wczesnymi przymrozkami, dlatego nawadnianie gleby należy rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Bardzo ważnym elementem jesiennych prac porządkowych w ogrodzie jest usuwanie opadających liści. Wprawdzie barwny dywan, jaki tworzą na ziemi wygląda niezwykle efektownie, warstwa liści skutecznie odcina trawy i inne rośliny od dopływu światła słonecznego. To może mieć na nie negatywny wpływ. Pod wpływem wilgoci liście zaczynają też butwieć, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą zaatakować trawnik, dlatego regularne ich sprzątanie jest niezbędne. Nowy trend w ogrodnictwie sugeruje jednak, by zostawiać kpy zagrabionych liści, bo stanowią one schronienie dla owadów i jeży. 

Ponieważ od tego, czy jesienne prace w ogrodzie będą wykonane w odpowiedni sposób zależy, jak roślinność przetrwa zimę, wielu właścicieli nieruchomości powierza to zadanie profesjonalnym firmom. W Warszawie kompleksową usługę pielęgnowania zieleni w pakiecie z administrowaniem i zarządzaniem nieruchomościami oferuje firma NAWIGATOR Sodo & Sokół. Wykwalifikowani pracownicy tej firmy nie tylko zajmują się bieżącą pielęgnacją ogrodu, ale też wykonywaniem sezonowych prac wedle ustalonego harmonogramu. Wszyscy pracownicy firmy są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy nie tylko pielęgnują roślinność, ale potrafią też doradzić właścicielowi nieruchomości, jak zaprojektować teren zielony wokół budynków, by był jak najbardziej atrakcyjny dla mieszkańców, łącząc funkcje użytkowe i estetyczne. Doradzą też w kwestii odpowiedniego doboru roślinności.