Jak poprawić efektywność naturalnej wentylacji?

Udostępnij

Nowoczesne rozwiązania - nawiewniki

Obecnie dość dużą popularnością cieszą się nawiewniki, które dają możliwość regulowania strumienia powietrza. Takie urządzenia są wyposażane w specjalne czujniki, które w razie potrzeby automatycznie zwiększają bądź zmniejszają dopływ powietrza. By jednak wentylacja była w pełni skuteczna, nie można zapomnieć o tym, iż trzeba dostarczyć odpowiednią ilość powietrza. Do każdego budynku w tym celu sporządza się odrębną kalkulację.

Jak poprawić skuteczność wentylacji?

Jeśli nasza wentylacja pomimo starań nie pracuje tak, jak należy, możemy sięgnąć do prostych sposobów poprawienia jej skuteczności. Jednym z nich jest zainstalowanie dodatkowych wentylatorów (mogą one być zasilane energią elektryczną). Takie urządzenia najczęściej są mocowane na wlocie do kanału wentylacyjnego, ale jeśli nie ma go w naszym budynku, wówczas można zamocować specjalny rodzaj wentylatora w oknie czy w ścianie.

Zwiększyć wydajność wentylacji naturalnej można również za sprawą nasady kominowej. Dzięki takiej nasadzie komin zostanie ochroniony przed wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które często są czynnikami zmniejszającymi ciąg kominowy. Wydawać by się mogło, że wentylacja grawitacyjna często jest nieskuteczna. Jak się jednak okazuje, niekoniecznie trzeba od razu rezygnować z takiego sposobu wymiany powietrza. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników, taką wentylację można połączyć z systemem mechanicznym – wówczas możemy mieć pewność, że wymiana powietrza będzie zachodzić prawidłowo.