Jak oświetlić poszczególne fragmenty ogrodu?

Udostępnij

Planując aranżację ogrodu, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Dzięki niemu nie tylko będzie można korzystać z niego po zmroku. Światło ma także za zadanie podkreślić wyjątkowe elementy jego aranżacji. Dobranie odpowiedniego rodzaju oświetlenia, a także jego mocy sprawi, że ogród nabierze wyjątkowego wyglądu.

Elementy warte podświetlenia

W ogrodzie warto podświetlić trasy, którymi się uczęszcza d domu, garażu, altany, ale także ścieżki do wyjątkowym miejsc, tj. oczko wodne, basen, fontanna, rzeźba. Odpowiednie oświetlenie pozwala na korzystanie z ogrodu po zachodzie słońca, ale także zapewnia bezpieczeństwo jego użytkownikom. Oświetlenie przyda się także przy bramce, schodach do domu oraz na podjeździe, jeśli taki posiadamy.

Wejście do domu

Ważne jest, by dom był dobrze oświetlony, a szczególnie wejście do niego. Lampy powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Często oświetlenie to montowane jest na budynku, tak by oświetlało klamkę, wycieraczkę, a także schody. Lampę można sterować ręcznie lub za pomocą czujnika ruchu.

Ścieżki i trasy komunikacyjne

Najlepiej oświetlić ścieżki i trasy wzdłuż. Tworzymy wtedy pas, który pokazuje nam, którędy mamy się poruszać. Strumień światła powinien padać na powierzchnię poziomo. Światło świecące od góry może oślepiać przechodniów. To oświetlania tras najlepszym wyborem będą słupki lub lampy do montowania nasadowego.

Taras i altana

Każdy, kto posiada ogród, ma także taras albo ogród na jego terenie. Są to miejsca rekreacyjne, służące do organizowania spotkań towarzyskich. Światło nie powinno oślepiać. W altanach najlepiej zainstalować oświetlenie w zadaszeniu, by strumienie światła padały na stół lub światło boczne. Można także promienie światła skierować na sufit. W przypadku tarasów powinno być rozproszone, niezbyt mocne – mogą to być lampy instalowane na budynku.

Oczka wodne

By oświetlić oczka wodne i inne zbiorniki należy dobrać odpowiednie obudowy lamp i instalacje, które zapewnią bezpieczeństwo. Można oświetlić samą taflę wody, roślinność wokół wody, a także roślinności podwodnej za pomocą specjalnych lamp podwodnych lub pływających.

Rośliny

Gdy posiadamy wyjątkowe drzewa i kwiaty, warto je odpowiednio podkreślić, a można zrobić to oświetleniem. Wieloletnie drzewa, piękne rabaty, krzewy pięknie prezentują się w oświetleniu wieczorową porą.