Jak naprawić dziurę w ścianie po przeniesieniu gniazdka?

Udostępnij

Przenoszenie gniazdka w domu

Podczas demontowanie gniazdka lub wyłącznika elektrycznego niestety pozostaje dziura, którą by należało w jakiś sposób naprawić. Taką naprawę można wykonać to samodzielnie. Do uzupełnienia dziury w ścianie, będzie potrzebna zaprawa szpachlowa i gips szpachlowy. Materiał ten jest bardzo plastyczny i łatwy do użycia.

Najlepiej używać nowoczesnych gipsów naturalnych, które nie schną tak szybko jak inne. Polecam białą gładź szpachlową Cekol C-45, którą najczęściej ludzie wybierają w sklepach. Jest ona łatwa w przygotowaniu i obróbce. Wybór jednak zależy od nas samych, co wybierzemy.

Przed przystąpieniem do prac należy pamiętać, że pracę należy wykonać z narzędzi ze stali nierdzewnej lub plastiku. Gips jest bardzo korozyjny dla zwykłej stali. Może to powodować po zakończeniu prac nalot w postaci rdzy na szpachli. Często taka rdza przy następnej pracy może powodować brudzenie ściany miedzianym odcieniem.

Krok po kroku jak naprawić dziurę w ścianie

  1. Usuń szpachelką fragmenty pozostałe z farb i tynku.

  2. Następnie pędzlem wyczyść dokładnie miejsce po skrobaniu, a potem oczyść odkurzaczem resztki.

  3. Oczyszczone miejsca zagruntuj. Najlepiej użyj do tego wąskiego pędzla okrągłego, aby dotrzeć do każdej szczeliny.

  4. Odczekaj jeden dzień, aby grunt wyschną i przystąp do szpachlowania.

  5. Wykonaj zaprawę według instrukcji na worku.

  6. Jeżeli mamy już gotową zaprawę, możemy przystąpić do szpachlowania. Nanieś na packę tynkarską trochę masy i przenieś ją na prostokątną kielnię i wypełnij dziury. Odczekaj, aby wyschło do dnia następnego.

  7. Po wyschnięciu przygotuj masę z gipsu i napraw, wyrównując powierzchnię.

  8. Na sam koniec szpachel, należy przeszlifować.

  9. Miejsca przeszlifowane przed malowaniem należy oczyścić i zagruntować.

Praca ta jest łatwa i na pewno każdemu z nas się uda ją wykonać bez przeszkód. Idealnie potem możemy nałożyć na ścianę farbę emulsyjną, akrylową czy tapetę.

Przy przygotowywaniu gipsu lub innej masy lepiącej dziurę, należy pamiętać o dobrze dobranej ilości składników do wyrobu jej. Zbyt gęsta substancja będzie nam szybko schnąć, a zaś zbyt wodnista zlewać po całej ścianie. Przygotować najlepiej tyle gipsu ile może nam być potrzebne, aby nie wyrzucać nadmiaru. Lepiej dorobić trochę, niż wyrzucać. Bo będziemy wtedy wyrzucać pieniądze w błoto nie potrzebnie.