Firany i zasłony - co jest modne w tym sezonie?

Udostępnij

Okna w domu

Gdy zbliżają się cieplejsze dni, naszym oknom poświęcamy znacznie więcej uwagi niż ma to miejsce w środku zimy. Trudno więc dziwić się, że jest to okres, w którym częściej niż kiedykolwiek indziej dbamy o ciekawe dekoracje okienne. Mogą one podkreślać atuty tego, co kryje się za oknem, choć nie zapominamy również o tym, że powinny być powiązane z tym, co kryje się wewnątrz domu. Jeśli firanki, zasłonki, zazdroski lub draperie będą dobierane harmonijne, nasze okno może zmienić się w dzieło sztuki.

Modne osłony okienne

Osoby, które poszukują inspiracji, mogą zwrócić się ku cieszącej się obecnie dużą popularnością modzie na rzemiosło ludowe. Warto zatem wybrać się na lokalny jarmark lub targ, może się bowiem okazać, że plonem takiej wyprawy będzie niejeden dekoracyjny łup. Tu na szczególną uwagę zasługują firanki wykonane z koronki, które nie wychodzą z mody w dowolnych konfiguracjach. Dziś dostępne są one na każdy wymiar, a i dopasowanie ich długości do naszych potrzeb nie powinno być większym problemem. Możemy zresztą zrezygnować z upinania firan w sposób konwencjonalny, w modzie są bowiem również nieco dłuższe firany, dla których charakterystyczne jest to, że są cięte na prosto. Firany takie mogą pojawiać się jako samodzielna dekoracja okna, co sprawi, że nasze wnętrze będzie nawiązywało do lokalnego folkloru. Wspomniana metoda dekoracji ma zresztą jeszcze jeden plus, umożliwia bowiem wydobycie z okna maksimum światła. Oczywiście, nie każdemu podoba się pomysł na dekorację okienną wolną od zasłon, warto więc mieć świadomość tego, że wcale nie musimy decydować się na takie rozwiązanie. Tu ciekawym pomysłem wydaje się być fuzja cieńszych materiałów z funkcją kryjącą, a więc tożsamą z tą, jaką zazwyczaj przypisuje się zasłonom. Najciekawiej prezentują się w tym kontekście gładkie lny oraz bawełna. Pasują one do większości wnętrz, a choć zaznaczają swoją obecność, nie przytłaczają w żaden sposób. Jeśli wzbogacimy je o delikatną koronką, możemy nadać im wyrazisty charakter, choć samo jej pojawienie się jest uzależnione wyłącznie od naszych potrzeb. W kilku ostatnich sezonach dość dobrze widoczny jest też powrót motywów kwiatowych, które coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na firanach oraz zasłonach.

Klasyczne zasłony, a może wzory i kolory?

Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ogromne i naturalistyczne modele kwiatów, których wzory są coraz bardziej zbliżone do tych z fotografii. Warto jednak unikać tych wzorów zasłon, które jedynie nawiązują do motywu kwietnego. Kwiaty rysunkowe w tym sezonie schodzą na dalszy plan, aby ustąpić miejsca naturze realistycznej. Oczywiście, zasłony tego typu powinny być zestawione we właściwy sposób, w innym wypadku bowiem taka dekoracja okna niezwykle przytłacza wnętrze. Po raz kolejny sprawdza się więc zasada mówiąca o tym, aby rezygnować z niepotrzebnych udziwnień, zasłona z jednego kawałka materiału sprawdza się bowiem w zupełności.