Co zrobić z kwiatami, które musimy wyrzucić?

Udostępnij

Wielu z nas uwielbia kwiaty, jednak niestety – z wielu powodów stają się one dla nas problemem. Co w takim wypadku zrobić i czy istnieje inna opcja niż porzucenie ich w okolicach śmietnika czy oddanie komuś bliskiemu?

Skąd jednak potrzeba pozbycia się kwiatów? Jest ich naprawdę wiele. Często kwiaty po prostu przestają się nam podobać. W innym przypadku pojawiają się alergie, o których zupełnie nie mieliśmy pojęcia, gdy daną roślinę kupowaliśmy. Czasem rośliny nie chcą rosnąć, i to naprawdę z nieznanych nam powodów, marnieją, a my – nic zresztą dziwnego – po prostu tego nie chcemy. Czasem jest odwrotnie – rośliny rosną aż za bardzo, przez co zaczynają zajmować coraz więcej miejsca, a my nie możemy zaoferować im odpowiednio dużej przestrzeni. Ostatnim z najczęstszych powodów są po prostu przeprowadzki – z jednak strony przewiezienie kwiatów w inną część Polski może być trudne i kosztowne, dodatkowo, w nowym domu czy mieszkaniu niekoniecznie będziemy mieli tyle miejsca, by pomieścić tam wszystkie nasze rośliny.

Jak widać, powodów, które sprawiają, że musimy pozbyć się kwiatów, jest naprawdę dużo. Co jednak zrobić w wypadku, gdy będziemy do tego zmuszeni?

Idealne rozwiązanie jest dostępne dla mieszkańców Warszawy oraz okolic – w podwarszawskiej Galerii Łomianki czeka na nich bowiem Punkt Adopcji Roślin. To miejsce, gdzie możemy po prostu zostawić kwiaty czy rośliny, których już nie potrzebujemy lub którymi nie możemy się już dłużej opiekować. Ktoś będzie mógł je później zabrać stąd zupełnie za darmo. Punkt Adopcji Roślin funkcjonuje w ramach Współdzieli, przestrzeni, która została wyodrębniona i przeznaczona na miejsca działalności lokalnej społeczności.

Oddanie kwiatów czy roślin w takie miejsce to idealne rozwiązanie – z jednej strony nie tracimy czasu na to, by szukać osoby, która kwiaty przyjmie, z drugiej, ktoś na pewno roślinę przygarnie i będzie się nią nadal opiekował. To po prostu sytuacja win-win-win – wygrywamy w niej my, roślina oraz jej nowy właściciel!